2019 NSW State Trap Carnival Report

This year the NSW State Executives tried quite a few new things.

With the introduction of the very first Gala Dinner on the first day of competition, this gave everyone a chance to socialise in a formal setting. We had a great turn out with around 300 people in attendance. With entertainment from Elliot Goblet and our very own member Jason Owen with his cousin Matthew Young on guitar everyone in attendance was amused for many hours. The food was great, the atmosphere spectacular.

A new program of order in which the carnival was run was also trialled and appeared to run quite well considering the numbers we had for the weekend. We had over 330 shooters attend over the 4 day shoot which is quite impressive considering the decline in numbers over the last few years. It helped that the weather gods looked down upon us and gave us a glorious weekend of sunshine, although I’m sure the shooters in the Double Barrel Shoot off on Sunday afternoon would disagree, the wind had picked up quite sever at this stage (But at least it wasn’t raining).

I would like to thank all of our sponsors: Winchester Australia, Perazzi, J & A Geotech Testing Pty Ltd, Clay & Hunt/Zoli Competition, Beretta Australia, Victoria Hotel, Hunts Shooting Supplies, Farmers Home Hotel, Rules Club Wagga Wagga, McDonalds, Bronzewing Ammunition/Laporte, Casella Wines & Camilleri Custom Stocks.

Also thanks go out to our executives that spared their time over the weekend assisting with the smooth running of the carnival on both an administration and on the field capacity. Therese Nealon needs a huge pat on the back for her assistance with the Gala Dinner and help in the office over the entire carnival.

For results on each event, keep reading;

RESULTS

Event 1 – NSW Champion of Champions Championship

Sponsored by Winchester Australia:

  • Overall: James Hayden with 200/200
  • 1 st in AA: Matthew Stokes with 199/200
  • 2 nd in AA: Aaron Jones with 198/200
  • 3 rd in AA: Andrew Brady with 197/200
  • 1 st in A: David Jarvis with 122/125
  • 2 nd in A: Nicholas Poulos with 169/175
  • 3 rd in A: Giulio Serafin with 167/175
  • 1 st in B: Arthor Adomopoulos with 121/125
  • 2 nd in B: Phillip Chryssovelonis with 119/125
  • 3 rd in B: Robyn Jackson with 118/125
  • 1 st in C: Michael Hill with 116/125
  • 2 nd in C: Louise Wilson with 113/125
  • 3 rd in C: Cooper Williams with 110/125
  • Overall Veteran: Giulio Serafin with 167/175
  • Overall Ladies: Molly Bretag with 119/125
  • Overall Junior: Darcy Maloney with 147/150

 

Event 2 – NSW Double Barrel Championship

Sponsored by Perazzi Australia:

  • Overall: Brad Henshall with 341/341
  • 1 st in AA: Bryan Manns with 340/341
  • 2 nd in AA: Rob Anderson with 301/302
  • 3 rd in AA: Matthew Stokes with 297/298
  • 1 st in A: Victor Vella with 305/306
  • 2 nd in A: Bobby Lambevski with 215/216
  • 3 rd in A: Angelo Paonne with 101/102
  • 1 st in B: Phillip Chryssovelonis with 111/112
  • 2 nd in B: Megan Trembath with 98/99
  • 3 rd in B: Chloe Evans with 65/66
  • 1 st in C: Lachlan Smith with 49/50
  • 2 nd in C: Michael Hill with 48/50
  • 3 rd in C: Nicholas Hannant with 52/55
  • Overall Veteran: Kevin Hatch with 147/148
  • Overall Ladies: Amy Smith with 117/118
  • Overall Junior: Lachlan Heaysman with 149/150

Event 3 – NSW Double Rise Championship

Sponsored by J & A Geotech Testing Pty Ltd:

  • Overall: Brad Henshall with 77/80
  • 1 st in AA: Phil Grainger with 76/80
  • 2 nd in AA: Will Armstrong with 69/70
  • 3 rd in AA: Grady Evans with 68/70
  • 1 st in A: Ben Tredrea with 56/60
  • 2 nd in A: Matthew Green with 52/60
  • 3 rd in A: Bobby Lambevski with 63/70
  • 1 st in B: Dino Piccoli with 46/50
  • 2 nd in B: Tiziano Zucchet with 60/70
  • 3 rd in B: Robyn Jackson with 59/70
  • 1 st in C: Michael Hill with 53/60
  • 2 nd in C: Youssef Tannous with 52/60
  • 3 rd in C: Vincenzo Dimeglio with 40/50
  • Overall Veteran: Jeff Nash with 65/70
  • Overall Ladies: Emma Cox with 47/50
  • Overall Junior: Jack Hunter with 65/70

Event 4 – NSW Trap Handicap

Sponsored by Clay & Hunt/Zoli Competition:

  • 1 st Overall: Fletcher Richardson with 72/72
  • 2 nd Overall: James Patterson with 71/72
  • 3 rd Overall: Chloe Evans with 66/67
  • 4 th Overall: Alan Lucas with 65/67.
  • 5 th Overall: Steve Haberman with 52/53
  • Best 25 Metre Shooter: Steve Haberman with 51/51

Event 5 – NSW Single Barrel Championship

Sponsored by Beratta Australia:

  • Overall: Andrew Brady with 69/69
  • 1 st in AA: Brad Henshall with 68/69
  • 2 nd in AA: Brian Doyle with 56/57
  • 3 rd in AA: Glenn Kable with 53/54
  • 1 st in A: Giulio Serafin with 48/50
  • 2 nd in A: Phillip Chryssovelonis with 53/56
  • 3 rd in A: Mitchell Dunn with 52/56
  • 1 st in B: Tiziano Zucchet with 46/50
  • 2 nd in B: Abby Wason with 45/50
  • 3 rd in B: Robyn Jackson with 59/58
  • 1 st in C: Mark Vaughan with 48/52
  • 2 nd in C: Michael Hill with 48/52
  • 3 rd in C: Cooper Williams with 45/50
  • Overall Veteran: Button Powell with 59/61
  • Overall Ladies: Amy Buys with 50/51
  • Overall Junior: Jesse Ryan with 54/56

Event 6 – NSW Points Score Championship Sponsorship

by RSL Club Wagga Wagga:

  • Overall: Steve Haberman with 288/288
  • 1 st in AA: Stephen Atkins with 287/288
  • 2 nd in AA: Phil Grainger with 263/264
  • 3 rd in AA: Chris Salafia with 233/234
  • 1 st in A: Mitchell Dunn with 154/156
  • 2 nd in A: Chris Nocente with 151/156
  • 3 rd in A: Brett Farlow with 168/171
  • 1 st in B: Copper Williams with 145/150
  • 2 nd in B: Megan Trembath with 143/150
  • 3 rd in B: Ava Castellaro with 142/150
  • 1 st in C: Lahlan Smith with 143/150
  • 2 nd in C: Michael Hill with 157/165
  • 3 rd in C: Constantinos Himonitis with 154/165
  • Overall Veteran: Graeme Turner with 195/198
  • Overall Ladies: Samantha Peck with 148/150
  • Overall Junior: Gabriel Sensi with 203/204

Zone Teams Match Open 

  • 1 st place Northern Zone, 124/125 – 368 Points (Greg Watson, John Sleightholme, Brad Henshall, Mark Attard & Jeff Richardson)
  • Ladies -1 st place Northern Zone, 71/75 - 211 Points (Tammy Henshall, Robyn Jackson & Ashleigh Richardson)
  • Veterans - 1 st place Riverina Zone, 75/75 - 224 Points (John Maxwell, Greg Pinner & Angelo Paonne)
  • Junior - 1 st place Northern Zone, 74/75 - 218 Points (Fletcher Richardson, Cassidy Hunter & Jed Wood).

NSW Club Teams Match 3 Person Team

  • Echuca 447/450 (Casey Fletcher, Steve Atkins & Steve Haberman).

High Guns

Sponsored By: Casella Wines & Bronzewing/Laporte:

  • Overall High Gun: Glen Castellaro with 534/540
  • AA Grade High Gun: Andrew Brady with 533/540
  • A Grade High Gun: Bobby Lambevski with 451/475
  • B Grade High Gun: Phillip Chryssovelonis with 449/475
  • C Grade High Gun: Michael Hill with 444/475
  • Overall Veteran High Gun: Giulio Serafin with 450/475
  • Overall Ladies High Gun: Emma Cox with 454/475
  • Overall Junior High Gun: Darcy Maloney with 461/475
  • State Champion: Brad Henshall with 250/250

State Teams High Guns

  • Open Team High Gun – Matthew Patmore 159/159
  • Ladies Team High Gun – Tammy Henshall 75/75
  • Veteran Team High Gun – Clyde Mitchell 81/81
  • Junior Team High Gun – Rohan Fleming 75/75